ALEVİLERDE RAMAZAN KUTLAMALARI

Aleviler İftar Yemeklerinden Sonra Ramazan Bayramı Kutlamaya Başladılar

Abbas TAN

Bir bu eksik ti Alevi örgütlerinde. Kimileri Bayram cemi yapar,kimileri iftar davetlerine katılır,kimileri iftar sofraları hazırlar sonra da Derneklerde Ramazan Bayramı kutlamaları yaparlar. Sonra da çıkarlar ortaya bizi asimile ediyorlar derler.

Bunu diyenler öncelikle kendi yaptıkları yanlışları görsünler. Yanlışlar diyorum ve kasıt diyemiyorum çünkü bunları yapanların çoğunun ya Alevilikle ilgisi yoktur yada Aleviliği bilmediklerinden bunu yapıyorlar.

Sabah Bayram Cemi yapanların kasıtlı yaptıklarını artık bilmeyenimiz kalmadı.

Müslümanların bayramını kutlayan Alevilere saygı duyuyorum. Müslümanlar için bu bayram önemli bir gündür. 30 gün oruçtan sonra Bayram yapmaları onların hem en doğal hakları hem de inançlarının gereğini yerine getiriyorlar.

Bu bayramı kutlayan Müslümanların bayramını da kutlamak Aleviler açısından gayet insani bir tavırdır.

Alevilerin kendilerine ait olmayan Ramazan Bayramına sahiplenmeleri, birbirlerinin bayramlarını kutlar gibi davranmalarına kim bir anlam verebiliyorsa versin de görelim de biz de öğrenelim.

Alevi Dernek ve Vakıf Şubeler bunu yapıyor da Genel Merkez Yönetimleri bu konuda nasıl bir tavır takınıyorlar?

Korkarım ki bu gidişle yakından Alevi Kurumlarının tıpkı Şubelerinde yapıldığı gibi başta ABF olmak üzere tamamı bunu uygularlar da her şey biter gider.

Bayramın ikinci günü yada üçüncü günü bayramlaşma var diye birde üyelerine mesaj gönderen dernekler var.

Aleviler artık kendilerine gelmeliler, Aleviliğin gereğini yerine getirmeliler ve başkalarına benzemeye çalışmaktan da vaz geçmeliler.

Hakka yürüyen bir can için Aleviler Hakka uğurlama erkanı yerine Cenaze Namazları ihdas ettiler.

Gülbanklar,Erkannameler yerine Kuran okumalar,mevlüt okutmaları, gibi Alevilikte olmayan İslami ritüelleri uygulamaya koydular.

Dedelerin bir kısmı zorla da olsa yarım yamalak bir Surenin yarısını öğrendi ve fırsat buldukça kabir başında,sofra başlarında kuran okuyorlar.

Kuranı bilenler de ya gülüyor yada ciddi tenkitlerde bulunuyorlar. Bilmiyorsan okuma diyorlar.

 

Aslında hiç okuma,kuranla senin işin yok diyecekler de onu demiyorlar çünkü bir ucundan başta dedeler olmak üzere kimi Aleviler tutarlarsa bir daha bırakmazlar, olsa olsa Aleviliği bırakırlar diye düşünüyor olmalılar.

Cemevlerinde Kırk lokması sunuluyor. Bu lokmanın Dardan indirme Lokması olması gerekirken adını iyice değiştirdiler ve Kırk Kuranı oldu.

Kırk kuranının okunması için bir hocaefendi tarafından kırk günde toplam kırk defa Yasin Suresi okunması gerekirmiş ama insanların izin ve iş sorunu olmasından kaynaklı bu süreyi kısıtlamaları ve 20-30 günde yapmalarına da tepki gösteriliyor. Mutlaka kırk gün, günde bir defa Yasin okunmalıydı diyenler var. Onu söyleyenlerden sorsanız Yasin in ne anlama geldiğini bilmediği gibi her Müslüman ın hatta bazı Alevinin de bildiği Fatiha suresini dahi bilmez ama dünyanın lafını söylerler.

Cemevlerinde bazı dedeler 40 lokmasından önce yada lokmalar yendikten sonra Erkanname yada Gulbang okuyup da Kuran okumadığı vakit ciddi bir eleştiri daha alırlar.

Adam mundar gitti, bir kuran dahi okumadılar diyecek kadar ileri giden Aleviler var.

Bütün bu eksik ve yanlışlardan başta elbette Alevi Kurum yöneticileri (hepimiz) sorumludur.

Artık yeter demenin zamanı geldi ve geçti de.

Alevi kurum yöneticileri bunu demedikleri gibi bir de Ramazan Bayramı kutlamalarını derneklerde yada Cemevlerinde yapıyorlarsa duyarlı Alevilerin bu konuda tavır sergilemeleri gerekir.

Ayıptır,yanlıştır yapılanlar. Aleviler Alevice yaşamalı,başkalarına benzememeli, başkalarının inançlarına saygılı olmalı,riyakar olmamalılar. 30.07.2014

Abbas TAN