CEMEVLERİ İLE İLGİLİ KANUN TEKLİFİ

CEMEVLERİ İLE İLGİLİ KANUN TEKLİFİ DERHAL GERİ ÇEKİLMELİDİR

Abbas Tan

Cemevlerinin Kültür Bakanlığına bağlanması TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda (Torba yasasında) görüşülerek Alevilerin kabul etmediği şekliyle meclise gönderildi.

Teklife göre Aleviliğin ne olduğu belirsiz ve Kültürel veya Turistik bir anlayışın içerisinde görülmesine neden olacaktır.

Alevilik torba yasasına sığmayacak kadar önemli iken önemsizleştirerek

Alevilerin görüşleri alınmadan hazırlanan kanun teklifi Aleviliğin içini boşaltarak Alevilerin olmadığı (Alevisiz) Alevilik yaratma politikasıdır.

Teklife göre belediyeler, imar planlarını yaparken bölgenin şartları ve ihtiyaçlarını göz önüne alarak cemevlerine yer ayrılacak ve cemevi yapılabilmesi için de kaymakam veya validen izin alınacak.

Yıllardır Cemevi inşaatları Belediyelerden alınan inşaat izin ruhsatı ile yapılırken bu kanun teklifi ile Vali veya Kaymakamlardan izin alınmasının arkasında farklı düşünceler çıkabilir.

Komisyonun bu kararı Türkiye Büyük Millet Meclisinde görüşülmeden geri çekilmelidir.

Komisyonun bu kararı Türkiye Büyük Millet Meclisinde görüşülürken başta duyarlı Milletvekilleri olmak üzere Tüm Alevi kurum yöneticileri ve Alevilerin ve Alevi dostlarının mecliste hazır bulunmaları gerekmektedir.25.10.2022