DÜNYA AYAKTA BAKANLAR KOLTUKTA

 

                 DÜNYA AYAKTA BAKANLAR KOLTUKTA

 

Soma’da yaşanan bir vahşet. Bu vahşet karşısında Dünya ayakta ama sorumlular (Bakanlar) hala koltuklarında oturuyorlar.

Başbakan ise hala canlarını yitirenlerin isimleri tam tespit edilmeden, binlerce metre derinliklerde canlı yada cansız bekleyen onlarca hatta yüzlerce insan varken savunma mekanizmasını çalıştırması bir vakıadır.

 

Verilen bilgiler bunun bir kaza olmaktan çok cinayet olduğunu işaret etmektedir. Teknik elemanlar ise tedbirlerin yeterli olmadığını söylüyorlar.

Bütün bunlara rağmen isterse her türlü önlemler alınmış olsa bile yüzlerce emekçinin bir parça ekmek için, taksitlerini ödeyebilmek için, çocuğunun evlendirmek için binlerce metre yerin altında çalışırken canlarından oluyorlarsa Başbakan ve ilgili Bakanların yapacağı tek iş oturdukları koltukları terk etmek olmaktı.

Başbakan Maden kazalarını sıralarken bundan 50 -100 yıl öncesinden örnekler verirken halkı ya aptal olarak görüyor yada kendisini ayrı bir yerde görüyor.

Verdiği örnekler giden canları tekrar aynı bedenlerle buluşturamayacaktır.

Onların yakınlarının acılarını dindiremeyecektir.

İşçiler,işsizler,yaşlılar,gençler herkes ama herkes ayakta. Demokratik Kitle Örgütleri alanlarda, işyerlerinde canlarını kaybedenler anısına saygı duruşunda bulunuyorlar.

Sessiz oturma eylemleri düzenliyorlar, sporcusundan sanatkarına kadar herkes ama herkes bu tepkilere destek veriyorlar.

Yönetenler ne yapıyor derseniz onlarınki tam bir ayıp,tam bir sorumsuzluk ve karşı savunmadır.

Sokaklara çıkan insanlar bir yerlere zarar vermiyorlar, kimseyi tartaklamıyorlar ve medeni ve yasal haklarını kullanıyorlar.

Başbakan ve ilgili Bakanları kendilerini savunuyorlar. Emir verdikleri polisler de vatandaşların tepkilerini kırmak adına yine cop, gaz ve tazyikli su kullanmaya devam ediyorlar.

Ayıptır,yazıktır,vicdansızlıktır,sorumsuzluktur bu yapılan.

Bu kadar insan canından olmuşken insanlar elbette sessiz kalmazlar ve tepkilerini dile getirirler. Yönetici denilenler de bunlardan ders alırlar yada  oturup düşünürler. Bu tepkiler ne kadar doğru veya yanlıştır diye kendilerine sorarlar ama nerede o anlayış.

Cumhurbaşkanlığı seçimlerine çeyrek kala bunu da lehlerine dönüştürmeye çalışıyorlarsa bunlara yazıklar olsun.

 

Bir parça ekmek için toprağın altına inip canlarını toprak altında bırakarak cansız bedenleri ile toprak üstüne çıkıp tekrar toprakla sırlanan canların devri daim olsun, Işığı bol olsun ki kimilerinin gönüllerini,yüreğini aydınlatsın.15.05.2014

Abbas TAN