HACE BEKTAŞ VELİ NEREDEN GELDİ

HACE BEKTAŞ VELİ NEREDEN GELDİ.

Yıllardır yazılan, çizilen, söylenen sözler insanın kafasını karıştırıyor ve neyin doğru olduğuna karar veremiyorlar.
Bunların başında son yıllarda özellikle Alevileri ilgilendiren konu HACE BEKTAŞ VELİ’nin nereden nasıl ve ne için geldiği idi.

Türk İslamcı yazarlar ve uydurmacılar HACE Bektaş Veli’nin Horasan’dan Nişabur’dan Anadolu’yu Türkleştirmek ve İslamlaştırmak için geldiğini yazdılar. Buna en çok da bazı Aleviler inandılar.
Kimse gidipde Alevilik adına ciddi bir çalışma yapmadı yada yaptıysa yeterince duyulmadı.

“İnsanlar aradında ayrım yapmayınız ve

Yetmiş üç millete bir nazarla bakınız.. ” diyen anlayışa rağmen
İki yıldır İran’da bu alanda araştırma yapmaktayız.
Tarihçilere göre Hace Bektaş Veli İran Horasan bölgesinde Nişabur şehrinin Fuşencan köyünde doğup Anadolu’ya geldiğini dikkate alarak araştırmalara başladık.

Horasan bölgesinde Hace Bektaş Veli konusunda İlk temas kurduğumuz Nişabur’lu Hamit son birkaç yıldır duyduğu Hace Bektaş Veli ismi dikkatini çekmiş ancak istediği bilgileri elde edememiş. İlk defa bizimle birlikte Fuşencan köyüne geldi.
Nişabur ile Fuşencan aradında yol kavşağında gördüğümüz Hace Bektaş Veli tabelası bizi umutlandırdı.

Muhammed İmkan, Fuşencan köylü
Hasan Nazarniyan,HACE BEKTAŞ VELİ NEREDEN GELDİ. Yıllardır yazılan, çizilen, söylenen sözler insanın kafasını karıştırıyor ve neyin doğru olduğuna karar veremiyorlar. Bunların başında son yıllarda özellikle Alevileri ilgilendiren konu HACE BEKTAŞ VELİ’nin nereden nasıl ve ne için geldiği idi. Türk İslamcı yazarlar ve uydurmacılar HACE Bektaş Veli’nin Horasan’dan Nişabur’dan Anadolu’yu Türkleştirmek ve İslamlaştırmak için geldiğini yazdılar. Buna en çok da bazı Aleviler inandılar. Kimse gidipde Alevilik adına ciddi bir çalışma yapmadı yada yaptıysa yeterince duyulmadı. İki yıldır İran’da bu alanda araştırma yapmaktayız. Tarihçilere göre Hace Bektaş Veli İran Horasan bölgesinde Nişabur şehrinin Fuşencan köyünde doğup Anadolu’ya geldiğini dikkate alarak araştırmalara başladık. İlk temas kurduğumuz Hamit son birkaç yıldır duyduğu Hace Bektaş Veli ismi dikkatini çekmiş ancak istediği bilgileri elde edememiş. İlk defa bizimle birlikte Fuşencan köyüne geldi. Nişabur ile Fuşencan aradında yol kavşağında gördüğümüz Hace Bektaş Veli tabelası bizi umutlandırdı.

Köye girdikten sonra Hace Bektaş Veli’nin doğduğu yada yaşadığı evi bulmak kolay olmadı. Çünkü köylülerin büyük bir kısmı Hace Bektaş Veli’nin adını dahi duymamışlar.

köyün dışında arazinin ortasında bir bina temeli ve üzerinde Belediye tarafından yapılan bir gölgelik ve açık halde.

sekiz odalı bir bine temeli, subasmanı seviyesinde. Duvarlar yaklaşık bir metreden fazla kalınlıkta.

Türkiyeden,Hacıbektaş ilçesinden beşyıl (2017) önce gelen ve Hace Bektaş Veli’nin torunları olduğunu söyleyen bu heyet Türkiye’de bazı kurumların desteği ile Belediyeden destek alarak çalışma yapıyorlar ve kısa süre sonra kazı çalışmalarını da bırakarak terk etmişler. Alanda hiç bir bilgi yoktur. Köyün içerisinde bulduğumuz Muhammed İmkan isimli biraz da araştırma yapan bu şahıs bizlere bilgi verdi.

Köyde kimse Hace Bektaş Veli’yi tanımaz, birkaç yıldır meraklı insanlar arayış içerisine girdiler ancak elde edilen bilgilerin kaynağı Türkiye dedi.
Köyün Farisi köyü olduğu, bölgede hiç Türk köyü olmadığını belirtti.

En yakın köyün kırkbeş km olduğunu söyledi.

köylülerden biri Hace Bektaş Veli’nin Fuşencan köyüne çok yakın Hamidabad köyünde de doğmuş olabileceğini anlattı. Mevcut Hace Bektaş Veli’nin doğup yaşağı olarak gösterilen bina temeli bu iki köyün arasında bir yerde. Hamidabad köylüleri de Hünkarı kesinlikle tanımıyorlar. Hiç duymamışlar. Hace Bektaş Veli’yi hiç duymamışlar.

Hünkardan önce yaşamış Ömer Hayyam ile aralarında dokuz km mesafe olmasına rağmen herkes Hayyamı biliyorlar.

Araşyırmacı ve yazar olduğunu söyleyen,elinde oldukça fazla belge bulunduğunu söyleyen Hasan Nazarniyan,Hünkarın Horasan’dan önce Afganistan’a girip oradan Anadoluya gitme ihtimalinin daha kuvvetli olduğunu söylemesine rağmen ispat edici bir belge sunamadığı gibi bilgileri Anadolu yazarlarından elde ettiğini ifade etti.

Hace Bektaş Veli’nin Horasan Nişabur’dan gelip gelmediği net değildir.

Bir başka konu;

İran’da İmam Rıza türbesinde,

İmam Musa-i Kazım makamında yani bu iki dergahta Hace Bektaş Veli’de yok. Alevilik tek yoktur. 31.10.2023