KAYSERİ CEMEVİ HIZIRA HAZIRLANIYOR.

KAYSERİ CEMEVİ HIZIRA HAZIRLANIYOR. Abbas Tan

Birçok inancın, yaşama biçimlerinin kültürel ritüelleri vardır.

Kimilerinin Noel kutlaması,

Kimilerinin Şeker bayramı kutlaması vs. Alevilerin de Gağan ve Hızır bayramı vardı. Bu bayramlar öyle sıradan bayramlar değildi.

Büyüklü küçüklü tüm Aleviler günler öncesi hazırlık yaparlardı.

Büyükler Cem civat hazırlığı yaparken yaşlı kadınlar, kız çocukları için mendil kenarı örerler, erkek çocuklar için çorap, eldiven, başlık hazırlığı yaparlardı.

Gençler nasıl bir eğlence yapacaklarını, neler toplayıp kimin evinde toplanacaklarının hesabını yaparlardı.

Küçük çocuklar da kimlerden ne tür hediye alacaklarının tahminini yürütürlerdi.

Kavut ve Niyazki kömbelerin malzemesi çoktan hazırdı.

Köyden kentlere, Avrupa’ya dağılınca bütün bu ritüeller rafa kaldırıldı.

Hızır bayramı hediyesi bekleyen Alevi çocukları bunun yerine Türkiye’de yaşıyorsa Şeker Bayramını bekliyor.

Avrupa’da ise Noel hediyesi bekliyor.

Alevi aileler ve Alevi kurumları bu çocukların başka inançlardan kültürel anlamda beslenirken neler yapılması gerektiğine kafa yormadılar/yormadık.

Gelinen noktada görüyoruz ki yeterli Alevi eğitimi veremiyoruz, hiç olmazsa hatırlatıcı birşeyler yapmalıyız.

Kayseri Cemevi (Kayseri Hacı Bektaş Veli Derneği ve Vakfı) olarak başta Deprem bölgesindeki çocuklar olmak üzere Kayseri’deki çocuklara Hızır günü hediyeler vereceğiz.

Deprem bölgesindeki çocuklara Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu ve bileşenlerinin desteği ve Kayseri Cemevi işbirliği ile hediyeler ulaştırmaya çalışırken Kayseri’deki çocukların bir kısmını Cemevine getirerek eğlence eşliğinde hediyeler vereceğiz.

Gelemeyen (uzak mahallelerde olan) çocukların evlerine giderek hediyeler vereceğiz. Artık Alevi çocukları bir başkasının bayramında hediye bekleyeceğine kendi bayramlarını beklesinler.

Aileler de çocukları o gün Cemevine getirdiklerinde Hızırı, Hızırın (doğanın) gücünü bir kez daha hatırlasınlar. Cemevinde masaların, standların üzerindeki lokmalardan tadarken Hızır ile ilgili broşürlere göz atarlarsa bununla mutlu olacağız. Bir eksiğimizi daha tamamlama mücadelesi başkamış olacak.

Hızırı bekleyenler, Darda zorda olup Hızıra çağıranların Hızırı olsunlar. Hiç olmazsa herkes kendinin Hızırı olsunlar. Hızır aşkıyla. Aşk ile.